Nahajate se tukaj

Teden mladih - več mobilnosti za zmanjšanje brezposelnosti med mladimi!

Evropski poslanec dr. Milan Zver  se je v okviru Evropskega tedna mladih, ki letos poudarja mobilnost in gibanje mladih, še posebej dotaknil najbolj ranljive točke, ki zadeva mlade Evropejce - nezaposlenosti. „Podatki kažejo, da mladi z mednarodnimi izkušnjami, ki so jih dobili s študijem ali delovno prakso v tujini, lažje najdejo svojo prvo zaposlitev. Zato sem se v Evropskem parlamentu zavzel za to, da se v okviru evropskih sredstev zagotovi več denarja za programe mobilnosti mladih. Denar, ki je namenjen mladim, ni strošek, ampak vložek v prihodnost evropske mladine in prihodnost Evrope nasploh“.

Dr. Zver se v svojem poslanskem delu še posebej zavzema za mlade. Njegovo poročilo Mladi in mobilnost - okvir za izboljšanje sistema splošnega in poklicnega izobraževanja, ki ga je Evropski parlament sprejel prejšnji teden, ponuja vrsto predlogov, kako zmanjšati brezposelnost med mladimi prav z večjo učno in delovno mobilnostjo mladih ter s spremembo sistemov splošnega in poklicnega izobraževanja.  Poročilo je odziv parlamenta na pobudo Evropske komisije "Mladi in mobilnost", ki je ena od sedmih vodilnih pobud Evropske strategije 2020.

Evropski poslanci Komisijo pozivajo, naj v predlogu za nov večletni finančni okvir še naprej povečuje naložbe v zelo uspešne obstoječe programe mobilnosti in mladinske programe, kot so vseživljenjsko učenje (Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig), Marie Curie, Erasmus Mundus in Mladi v akciji, ter v Evropsko prostovoljno službo.

Izobraževalni sistemi na različnih ravneh pa bi morali med drugim biti bolj prilagojeni potrebam gospodarstva in mladim ponuditi več informacij o njihovih zaposlitvenih možnosti po končanem šolanju. Več je treba narediti tudi za priznavanje znanj in veščin, tudi takih, ki so pridobljene z neformalnim in priložnostnim učenjem. Še posebej pa je pomembno v procese odločanja vključiti mlade in različne mladinske organizacije. "Visokošolsko izobraževanje pa ima še eno pomembno nalogo," poudarja dr. Zver v svojem poročilu. "Spodbujati morajo ustvarjalnost mladih, njihov intelektualni in socialni razvoj, motiviranost in optimizem ter graditi njihovo samozavest."

Zaradi gospodarske krize države članice krčijo sredstva za mlade in za izobraževanje. Podobne tendence se kažejo tudi na ravni evropskega proračuna. Zato Zver poudarja: "Le s povečanjem investicij v mlade in modernizacijo evropskih izobraževalnih sistemov bo evropsko gospodarstvo dobilo ustrezno izobraženo delovno silo, ki bo Evropo popeljalo iz gospodarske krize na pot proti trajnostni rasti."

Poročilo Evropskega parlamenta MLADI IN MOBILNOST   in   Gradivo za novinarje

Dr. Milan Zver o brezposelnosti med mladimi