Nahajate se tukaj

Razumeti moramo preteklost, da lahko gradimo skupno prihodnost

Dr. Milan Zver je skupaj s podpredsednikom Evropskega parlamenta Lászlóm Tőkésom iz Romunije in poslanko Sandro Kalniete iz Latvije v Evropskem parlamentu organiziral konferenco z naslovom Kaj mladi Evropejci vedo o totalitarizmih? Tako kot ostali poslanci iz vrst skupine ELS/EPP, je tudi Zver poudarili, kako pomembno je, da mladi izboljšajo svoje znanje o totalitarnih režimih, saj si skupne evropske prihodnosti ni mogoče zamisliti brez razumevanja njene skupne preteklosti.

"Ne moremo razumeti sedanjosti niti napovedati prihodnosti, če ignoriramo preteklost", je povedal. Dejal je, da moramo za nadaljnji razvoj demokracije v Evropi izboljšati politično kulturo in ustvariti večjo transparentnost demokratičnih procesov. "Trenutna demokracija je šibka, zato je potrebno okrepiti vzgojo za demokracijo. Pri tem imajo pomembno vlogo šole, mediji, znanost in politika," je poudaril Zver in dodal, da je za nadaljnji razvoj demokracije nujno, da premagamo ekonomsko krizo, ki je povzročila nezaupanje v demokratične politične strukture. Svoj nagovor je zaključil z besedami: "Tisti, ki pozabljajo temno stran preteklosti, so obsojeni na to, da jo bodo ponovili."

"Prava evropska enotnost zahteva integracijo naše zgodovinske preteklosti", je v uvodnem nagovoru dejal László Tőkés, evropski poslanec iz Madžarske in podpredsednik Evropskega parlamenta. Povedal je še, da smo "dolžni izoblikovati jasno zgodovinsko mnenje o komunizmu - totalitarizmu, ki je igral odločilno vlogo v obeh svetovnih vojnah ter je izjemno negativno vplival na evropsko in svetovno zgodovino v drugi polovici 20. stoletja," ter dodal: "Še danes se trudimo, da bi izbrisali njegovo tragično dediščino. Ko obsojamo totalitarne sisteme, ne smemo uporabljati dvojih meril. Vojni zločini, genocidi in množični poboji bodo ostali zločini ne glede na to kakšna vrsta totalitarnega diktatorstva jih je povzročila, zato se jim moramo upreti."

Sandra Kalniete, evropska poslanka iz Latvije, je poudarila, da se mora Evropa dokopati do spoznanja o pomenu totalitarizma za njeno zgodovino: "Priznati moramo, da je vsak izmed nas živel na svoji strani železne zavese in da so si naše zgodbe tako različne kakor tudi podobne. Zato je sedaj ključnega pomena, da Evropejci odkrito spregovorimo in pozorno poslušamo drug drugega." Zagotoviti moramo strpnost in vzajemno razumevanje, in to kljub našim različnim zgodovinskim izkušnjam in spominom, saj so le ti "del evropske zgodovine in naše kolektivne zavesti," je zaključila Kalniete.

György Schöpflin, evropski poslanec iz Madžarske, ki je vodil enega izmed panelov konference, je povedal, da je totalitarizem tako na levi kot tudi na desni osnovan na prepričanju, da so ideologije nadrejene človeku ter da imajo ideologi pravico in dolžnost izvajati ta t.i. sistem nadvlade tudi s popolnim nasiljem, če je to potrebno: "Totalitarizem je družbam zapustil kompleksno zapuščino, ki se jo je treba znebiti. Za Evropo je nujno, da se sooči s to kruto zgodovinsko zapuščino."

Na konferenci je poleg omenjenih sodelovalo še 10 drugih evropskih poslancev, med njimi tudi predsednik EPP skupine v Evropskem parlamentu Joseph Daul in predsednica parlamentarnega odbora za Kulturo in izobraževanje Doris Pack.

Poleg mnogih strokovnjakov iz področja zgodovine in izobraževanja pa so na konferenci sodelovali tudi predstavnik Evropske komisije, predstavnica Sveta Evrope, pa tudi predstavnica Študijskega centra za narodno spravo iz Slovenije. Direktorica centra mag. Andreja Valič je v svojem nagovoru izpostavila pomembnost pouka zgodovine in razvijanja zgodovinske zavesti pri utrjevanju demokracije ter predstavila nekaj konkretnih predlogov, ki bi lahko bili v pomoč učiteljem pri poučevanju zgodovine.

Konferenca z naslovom Kaj mladi Evropejci vedo o totalitarizmih?
Konferenca z naslovom Kaj mladi Evropejci vedo o totalitarizmih?
Konferenca z naslovom Kaj mladi Evropejci vedo o totalitarizmih?
Konferenca z naslovom Kaj mladi Evropejci vedo o totalitarizmih?